Najčastejšie otázky a odpovede

Ak vás niečo zaujíma ohľadom výcviku v autoškole, čipovania alebo nových pravidiel zavedených v autoškolách, pýtajte sa emailom, správou na facebooku, či telefonicky 0948 888 816. Na vaše otázky sa snažíme odpovedať ľudskou a jednoduchou rečou ;o)

c Rozbaliť všetky odpovede C Collapse All

Sťažnosti, zmena a prestup do inej autoškoly

Dôvodov na nespokojnosť je viacero. Nie ste spokojný s výcvikom. Nespravili ste skúšky. Inštruktor sa správa nevhodne (hrubo, urážlivo, ponižujúco, arogantne…). Skracuje vyučovacie hodiny alebo si počas nich vybavuje súkromné záležitosti. Máte menej ako 1 jazdu týždenne alebo sa výcvik naťahuje na viac ako 6 mesiacov. Najprv sa pokúste sťažovať u inštruktora a majiteľa autoškoly. No nikdy nie je neskoro sa zamyslieť aj nad zmenou a rozhodnúť sa odísť. Nie ste prvý ani posledný komu sa nepodarilo vybrať tú správnu autoškolu. Na prestupe do inej autoškoly nie je nič zlé a často býva tým najlepším riešením aj za cenu finančnej straty. Stresujúce spomienky na jazdy môžu u niekoho spôsobiť psychický blok na celé roky. Autoškola je tu pre vás a nie vy pre ňu. Pokiaľ nie ste spokojný s kvalitou a prístupom, neváhajte sa ozvať a povedať svoj názor.

Sťažovať sa môžete priamo v autoškole, slušne a dôrazne si vyžiadať nápravu, plnenie za to, začo si platíte alebo vyžiadať si výmenu inštruktora. Pokúste sa o vzájomnú dohodu na odstúpení od zmluvy a o vyplatení pomernej nespotrebovanej finančnej čiastky. Prípadne môžete napísať negatívnu referenciu na sociálnych sieťach a internete. V najhorších prípadoch podať podnet na Okresný úrad – Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, ktorý je štátnym dozorným orgánom nad autoškolami.

Ak ste už boli prihlásený na prvú skúšku, tak nie je možné prestúpiť do inej autoškoly (pretože vašu žiadosť o skúšku evidujú na polícii). Na zvládnutie skúšky máte 3 pokusy. Takže vám zostávajú ešte 2 termíny, ktoré môžete absolvovať len v rovnakej autoškole.

  • Ak ste neprešli testom, tak máte možnosť sa prísť otestovať a napísať všetky testy osobne v učebni autoškoly kedykoľvek v čase otváracích hodín.
  • Ak ste neprešli na kuželkách. Nezúfajte, dá sa to natrénovať. Odporúčame zaplatiť si doplnkovú jazdu na cvičisku a znova trénovať, trénovať, trénovať.
  • Ak ste neprešli na jazde v cestnej premávke. Odporúčame doplatiť si doplnkové jazdy pred ďalšou skúškou.

Po troch neúspešných termínoch musíte absolvovať celý vodičský kurz odznova, ale nie ste viazaný zostať v pôvodnej autoškole. Môžete sa rozhodnúť pre existujúcu autoškolu alebo vybrať si novú autoškolu. Znamená to znova absolvovať všetky teoretické hodiny a praktické jazdy, ktoré sa zaznamenávajú tokenom (čipom) na identifikačnom zariadení. Je to predpísané zákonom.

Pred zavedením čipov a GPS sa všetky kurzy dokumentovali papierovo. To neumožňovalo jednoduchu zmenu autoškoly. Po zavedení “čipovania” môže účastník vodičského kurzu predčasne ukončiť vodičský kurz v jednej autoškole a kontinuálne pokračovať vo výučbe teórie a praktickom výcviku v druhej autoškole (§ 8 ods. 10 vyhlášky č. 45/2016 Z. z. ). Výnimky:

  • Presun nie je možný z kurzu vedenom v papierovej podobe do kurzu vedenom elektronicky.
  • Autoškola, z ktorej chcete odísť musí s presunom súhlasiť a vykonať záznam (súhlas) o presune v systéme JISCD. Bez tohto záznamu (súhlasu) presun účastníka kurzu z jednej autoškoly do druhej nie je možný.
  • Ak ste už výcvik ukončili, ste prihlásený na skúšku alebo ste už prvú/druhú skúšku absolvovali, tak presun nie je možný (vaša žiadosť je evidovaná na polícii). Až po tretej neúspešnej skúške môžete začať kurz odznova v inej autoškole.

Prakticky to znamená, že ak chce žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia zmeniť autoškolu, musí presvedčiť majiteľa autoškoly, aby to zaznamenal v JISCD a dohodnúť si finančné vyrovnanie v pôvodnej aj v novej autoškole. Ďalšou možnosťou je začať vodičský kurz úplne od začiatku v novej autoškole (s finančnou stratou). Začať kurz od začiatku znamená znova absolvovať všetky hodiny teórie a praktického výcviku, takže za celý kurz zaplatíte znova. Preto je stále dôležité rozhodnúť sa správne a vybrať si poctivú a serióznu autoškolu.

Loading...
Facebook Messenger for Wordpress